„Put mleka“
Deca u saradnji sa domaćinima uče o dobijanje mlečnih proizvoda / sir, kajmak/ i prolaze kroz celokupnu proceduru / muža krave ili koze , sirenje, ceđenje, / i na kraju degustiraju mlečne proizvode koje su sami napravili
„Put hleba“
Radionica koja podrazumeva celokupan proces , najpre, dobijanja brašna, pa kasnije i hleba. Deca najpre krune kukuruz koji se volovskom zapregom ili traktorom nosi do stare vodenice u kojoj se melje a zatim deca od tog brašna samostalno mese hleb koji se peče u staroj peći / furuni/ a zatim imaju priliku da degustiraju hleb koji su sami umesili.
Radionica Starih zanata
ima za cilj, najpre, upoznavanje sa definicijom starih zanata, uče o značaju očuvanja istih, ovladavaju tehnikom pojedinih zanata a kasnije dobijeni proizvod ponesu kući kao suvenir.
Narodni običaji i verovanja
– radionica koja podrazumeva rekonstrukciju određenih običaja u kojima su učestvovala deca i odrasli.Podrazumeva , najpre, kratko teorijsko predavanje o samom običaju , zatim učenje pesama koje su sastavni deo običaja i na kraju postavka tj.rekonstrukcija istog u kojem deca aktivno učestvuju / Badnje veče, Božić, koledarski ophod,Uskrs, krsna slava, Jeremije, dodole, Ivanjdanski običaji, Đurđevdanski običaji, …./
Narodna nošnja
– upoznavanje sa nošnjom određenog kraja
Filmska radionica
– podrazumeva rekonstrukciju određenog običaja sa kojim se deca, najpre, upoznaju kroz teorijsku radionicu a zatim , samostalno, osmisle scenario po kojem se snimi običaj uz raspodelu uloga na reditelja, scenografa, kostimografa, šminkera, kamermana, glavne glumce, statiste,…/
„Zakopano blago”
– radionica orijentacije u prirodi kroz koju deca treba da pronađu zakopano blago rešavajući određene zagonetke skrivene u prirodi.
Priprema domaćih proizvoda
/ sakupljanje šljiva i priprema domaćeg džema, priprema sirupa od nane, koprive, zove, ceđenje meda,…/
Sakupljanje lekovitog bilja
– upoznavanje sa lekovitim biljem , sakupljanje istog i priprema čajeva, tinktura, melema,…
Košenje i plašćenje sena
– upoznavanje sa pojmom “moba”- upoznavanje sa pojmom i ulogama u mobi, alatom koji se koristio prilikom košenja i plašćenja, košenje i plašćenje sena , jednom rečju, dečija moba.
Čobanske igre
– učenje tradicionalnih dečijih igara : „klis”, „gudže”, „piljaka”, „kokoške i kopca”, „pošto seko mleko?”, „trule kobile”, „lončići”,…
Sportske igre
– nadvlačenje konopca, trka u džakovima, poligon, skok u dalj, …
Kreativne radionice
– oslikavanje drvenih preslica, oslikavanje materijala dobijenih iz prirode / kamen, drvo, ukrasne tikve,…/, oslikavanje svećnjaka od gipsa, izrada predmeta reciklažom,…
„Igračke iz prošlosti”
– izrada zmajeva, drvenih konjića, igračaka od slame, krpenjače,…
Pecanje
– takmičenje u pecanju
Jahanje
– jahanje konja
Radionica Starih zanata
- Tkanje –upoznavanje sa kompletnom procedurom dobijanja vune / šišanje ovce, pranje i suđenje vune,bojenje bojama dobijenim iz prirode, češljanje, ređenje, upredanje, motanje na kančelo i klupka i na kraju tkanje ćilima na malim razbojima koje deca imaju priliku da ponesu kući za uspomenu zajedno sa radom koji su otkali.
- Vez -upoznavanje sa različim tehnikama veza / pokrstice, pun vez, beli vez/ i ovladavanje tehnikama veza, od najjednostavnije do složenije, u zavisnosti od uzrasta dece. Rad koji deca naprave ponesi kući kao suvenir sa Etno kampa.
- Kovanje – upoznavanje sa zanatom i procesom dobijanja ćumura, hladno i toplo kovanje i na kraju otkivanje određenog predmeta
- Grnčarstvo -upoznavanje sa zanatom, sastavom gline i načinom dobijanja iste, alatom koji se koristi u ovom zanatu, ovladavanje tehnikom na grnčarskom kolu i izrada predmeta po želji deteta.
- Pustovanje vune – ovladavanje tehnikom pustovanja i izrada privezaka za ključeve ili drugih dekorativnih predmeta.
- Opančartsvo -upoznavanje sa zanatom, alatom koji je neophodan za ovaj zanat i ovladavanje tehnikom pletenja opanaka.
- Korparstvo -pletenje korpica od pruća koje deca ponesu kući kao suvenir sa Etno-kampa.
- Četkarstvo -izrada četaka na tradicionalan način provlačenjem korena određene biljke koja se u prošlosti koristila za izradu četki.